Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Site-wide links

Staff Recognition Awards: And the award goes to…?

Bethany Choate's picture
Staff Recognition Awards Display

HMMMM. Who will it be this year?

Okay, I have to be honest - I don’t know! Sorry to get your hopes up, but we are all going to have to wait until the Fifteenth Annual Staff Recognition Awards Ceremony on October 5th to find out. In the meantime, our Staff Recognition Awards Display has been repopulated with a bunch of nameless silhouettes as a teaser to help build anticipation leading up to the big day.

I'll tell you what I do have, though - a sneak peek at the list of nominees! (There, have I redeemed myself?) Six recipients will be chosen from this list of AMAZING nominees. Take a look – chances are you will recognize at least one of the names in there…

Join RIT Staff Council as we congratulate the outstanding individual and team nominees and announce the 2011 Staff Recognition Award recipients on Wednesday, October 5, at 10 AM in Ingle Auditorium. Afterwards, we’ll all get together to celebrate with a reception in the Fireside Lounge.

Hope to see you there!

Information about the Staff Recognition Awards

 

2011 Staff Recognition Award Nominees

Laurie Ackles, Project Director, Spectrum Support Program

Willie Barkley, Catering Assistant, Brick City Catering

Michelle Bishop-Utano, Manager of Student & Faculty Services, GCCIS Computer Services (formerly Assistant Director Undergraduate Admissions, Office of Undergraduate Admissions)

Neveen Botros, Custodian. Facilities Management Services

Angela Carter, Sr Staff Assistant, CIAS School for American Crafts

Sheila Chabot, Assistant Director Alumni Admissions Program, Office of Undergraduate Admissions

Bethany Choate, Outreach Specialist, COS Center for Imaging Science

Communications Department Staff

Helen Adamson and Melissa Beyerlein

Jodie Crowley, Clinical Coordinator, Institute of Health Sciences and Technology, Diagnostic Medical Sonography

Barb Della Villa, Sr Staff Assistant, Institute Advising Office

Kris DePalma, Academic Advisor, Institute Advising Office (formerly Sr Staff Assistant, CIAS Foundations)

Jane DiCaro, Staff Assistant, CAST ECTET

Digital Imaging and Remote Sensing Laboratory Disaster Response Core Team

                Jason Faulring, Don McKeown and Nina Raqueno

Jayne Downes, Professional Advisor, CAST Hospitality, Tourism and Nutrition Management

Nancy Drum, Scheduler, Annual Fund and Donor Services, Development

Terry Eckerson, Sr Staff Assistant, International Student Services

Michelle Firnstein, Academic Advisor, Center for Multidisciplinary Studies

Lianne Fitzgerald, Manager of Advising Services, GCCIS Computer Science

Nancy Forand, Sr Research Administrator, Sponsored Research Services

Mark Fragale, Assistant Director Video Production Services, The Wallace Center

Jeanette Giagos, Staff Assistant, NTID Cultural & Creative Studies

Barb Giordano, Operations Manager, CIMS Printing Applications Lab

Maureen Glegg, Assistant to the AVP, Center for Student Conduct

Office of Global Initiatives

Donika Demiri, Susan Langschwager, Anne Lombard, Sheila Marcyan, Lyndsey McGrath and Maureen Shannon

Margaret Goodwin, Public Safety Officer I, Public Safety

Tammy Gouger, HR Services Manager, Human Resources

Marie Haschmann, Sr Staff Assistant, CIAS School of Design

Brian Haygood, Receiving Clerk, Crossroads Cafe & Market

Lorrie Hendron, Administrative Assistant I to VP, Office of the VP for Special Projects

Adel Henen, Custodian, Facilities Management Services

Jennifer Hinton, Assistant Director of Student Experiences, GCCIS Interactive Games & Media

Michelle Kinch, Sr Staff Assistant, Office of Undergraduate Admissions

David Lake, Facilities & Operations Manager, College of Science

Jennifer Liedkie, Lab Technician, COS School of Life Sciences

Shawna Lusk, Director of Orientation, New Student Orientation

Autumn Madden, Staff Assistant, COS Department of Chemistry

Meghan McDonald, Manager Campus Post Offices at NRH and Global Village, HUB Print/Postal Services

Peggy Noll, Sr Staff Assistant, CLA Fine Arts

Adam Petzold, Interim Operations & Events Manger (formerly Parking Enforcement Officer), Parking & Transportation Services

Cathy Rappazzo, Sales & Catering Manager, Brick City Catering

Center for Multidisciplinary Studies  RIT-Dubai Advising Team

Dewey Lawrence and Rachel McGinnis

Judy Royce-Blachowicz, Associate Teacher, Margaret’s House

Diane Selleck, Student Information Specialist, KGCOE Mechanical Engineering

William St. Jean, Assistant Director Residence Life, Residence Life

Student Behavior Consultation Team

Chris Denninger, Dr. Brook Durland, Joe Johnston, Sharon Kompalla, Chuck Lamb, Dr. Mark Allen Miles, Mark Rosica, Donna Rubin, Dawn Soufleris.

Tina Sturgis, SIS Conversion Integration Project Manager, Officeof the Registrar (formerly Coordinator of Student Services, GCCIS – CS Student Services)

Amy Swan, Custodian, Facilities Management Services

Tiger Hockey Events Support Team

Barbara Balcaen, Susan Benson, Jessica Berner, Margo Clements, Beth Crvelin, Jeff Flowerday, Ryan Giglia, Tom Hickey, Stuart Hughes, Tim Insko, Stephen Jaynes, Scott McVean, Greg Moss, Tiffany Reichman, Jeff Siegel, Lex Sleeman, Becky Stryker, Joe Venniro, Karen Wagner-Beck

William Tracey, Quality Tooling Technician, CIAS School for American Crafts

Undergraduate Admissions Visit Coordinators

Letizia Dalo and Michelle Kinch

Pam Venuti, Assistant Director Technical Services, GCCIS Informatics

Elizabeth Weaver, Staff Assistant, Air Force ROTC

Carol Webster, Administrative Assistant II, CAST Dean’s Office

Lizanne Zamites, HR Assistant, Human Resources

Tags: