Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Program

Friday, September 21, 2018
12:00-5:00 pm
(Louise Slaughter Hall Lobby)

Conference Registration

1:00 pm
(Louise Slaughter Hall)

Panel A: Asia and the World
Room 2210

Xuening Kong, “Chinese Immigrant Education in Mexico in 1930s: From Qiaowu Yuebao (Immigrants’ Affairs Monthly)”

Stanley Chia, “Of Training Programs and Scholarships: Practices of Citizenship among Overseas Malaysians in Canada”

Diah Irawaty, “Everyday Racism and Racialized Experiences Among Indonesian Migrant Muslims in New York City: Resistance, and Self-Empowerment”

Takashi Nishiyama, “Innovation for Suicide Mission? Upstate New York during the Cold War”

Panel B: Art and Preservation
Room 2220

Brian Arnold, “A Short History of MES56”

Samina Saleem, “Present condition and need of preservation; Haji Gull Ahmad Sethi Haveli Peshawar, Pakistan”

Heidi Nikisher, “The Passion for Porcelain”

Panel C: Chinese Literature
Room 2230

Shengsheng Zhou, “Translating and Rewriting Justice in Pu Songling’s Strange Stories”

Yan Xu, “Reexamining “Sevenfold Sorrows”(“Qi Ai"七哀) by Cao Zhi曹植(192–232): the Issue of Canonization in Chinese Literary History”

Jiayao Wang, “Innovation and Invention through Printing and Materiality: Playful Commentary of Honglou meng and its Afterlives”

Panel D: Japanese Literature
Room 2240

Qiushi Gu, “Rereading Sōseki’s And Then”

Nicholas Albertson, “Gendered, Colonized Nature in Meiji Men’s Poetry”

Scott Mehl, “Chance and Fortuitousness in the Invention of a Japanese Poetic Meter”

Amanda Kennell, "Yayoi Kusama in Wonderland"

3:00 pm
(Louise Slaughter Hall)

Panel A: Cultural Studies
Room 2210

Suhail Islam, “Invented tradition in Arakanese/Rohingya literary history: Inventing Romance as history in Daulat Qazi and Alaol in Arakanese literature”

Ekaterina Levchenko, “Diachronic typology of Japanese: Sino-Japanese correlations”

Mujeeb Khan, “Invention as the Afterlife of Scholasticism: Inadvertent Innovation in Early Japan and Asian Medicine”

Melissa Hosek, “The Ugly Reality: Chinese Science Fiction's Take on the Environment, Inequality and Aesthetics”

Panel B: Asian Cultural Studies
Room 2220

Wenzhou Zhang, “The rebirth of konghou: the innovation on the ancient harp in the PRC”

Natalie Sarrazin, “Political Communication and Identity in Indian Popular Music”

Yi Ren, “The Reception of the Cultural Revolution Opera in Countryside China: A Case Study in Xiying Village”

Panel C: Visual Culture and Printing
Room 2230

Junfu Wong, “Religious Singularity: Printing Technology as Religious Practices in Modernity”

Liyu Hua, “In Honor of a Śaka: a Buddhist innovative use of writing in Greater Gandhāra around the beginning of the Common Era”

Sean MacDonald, "The construction of ethnicity through animation: A Zhuang Brocade”

Panel D: Creative Approaches in Pedagogy II: Literacy, Communication, Culture.
Room 2240

Roundtable: Creative Approaches in Pedagogy II: Literacy, Communication, Culture.

5:00-6:00 pm
(University Gallery)

Pre-Dinner Reception

(one drink ticket/cash bar)

6:00-7:30 pm
(University Gallery)

Dinner

8:00-9:30 pm
(Ingle Auditorium)

Performing Arts Revue

With the participation of: Cornell Taranna Acapella, Eastman Gamelan, RIT Wadaiko Club

 

Saturday, September 22, 2018
7:30 am-5:00 pm

Conference Registration

8:00 am
(Louise Slaughter Hall)

Panel A: Asian Religion
Room 2210

Arabella Lyon, “Shù and Zhōng: A Response to the Golden Rule”

Yagna Nag Chowdhuri, “Antecedents of Modern Spirituality in India: Osho and the Pedagogies of Self Transformation”

Christian Buskuehl, “The Jesuit Cannon Foundry in the Ming-Qing Transition: A Walk on a Razors Edge”

Kaitlyn Ugoretz, “World-Wide Shinto: Inventing a Global, Digital Religious Community”

Panel B: Art and Technology
Room 2220

Christina Han, “Intersection of Early Modern East Asian Export Paintings and Picture Postcards”

Samina Saleem, “Present condition and need of preservation: Haji Gull Ahmad Sethi Haveli Peshawar, Pakistan”

Archana Mohan, “Indians Don’t Innovate, They Copy”: Role of Startups in Rebuilding Gurgaon as a Sustainable and Inclusive City”

Siyin Zhao, “The Rise and Fall of the Dual Palaces in Twelfth-Century Song China: Imperial Crisis and Responses to Ritual Failure”

Lauren Holmes, “Colonial Korea Through Postcards: Images, Commodities, and Japanese Imperialism”

Panel C: Culture and Technology
Room 2230

Yue Gu, “The Divergence of Wu (witchcraft) and Medicine: Concretely Reflected in Midwives in the Ming and Qing Dynasty”

Yue Liang, “Hydraulic Technology, Local Society, and Qing Empire: the Debate on Fankou Floodgate Construction in Late Qing China”

Emma Elizabeth Bragdon, “Dividing and Unifying Cultures: Central Asian Music and Dance in Tang Dynasty Poetry”

Chunhua Li, “Wet Nurses in late imperial China”

Panel D: Philosophy
Room 2240

Erqi Cheng, “Traditions Revisited: Chinese Medical Knowledge and Confucianism in the 18th Century Qing Dynasty: A Case Study of Wang Fu 汪紱”

Russell Guilbault, “Carving the Ox and Governing the State: Food and Politics in the Zhuangzi”

Andrew Lambert, “From Aesthetics to Ethics: The role of delight and musicality in Confucian social ethics”

10:00 am
(Louise Slaughter Hall)

Panel A: Identity
Room 2210

Azalia Muchransyah, “Designing Hybrid Documentary Film for HIV Education in Indonesian Prisons”

Lixing Zhang, “The Relational Self: The Lesbian “T” Identity in China and its Implications on Female Masculinity”

Keiko Miyajima , “XX, XY, and XXY: Representations of Gender and Sexuality in Hagio Moto’s Science Fiction Manga”

Hojin Song, “Healthifying Beauty: Aesthetic entrepreneurship in skincare trend among young South Korean women”

Panel B: Modernity in Northeast Asia
Room 2220

Qiong Liu, "Broken Shoes", Lumpenproletariats and Revolutionaries in North China, 1946- 1948”

Huanshu Yuan , “Walking out of the mountains: Narrative stories of migrant students in urban China”

Danqing Yu, “Why do I buy number 8? - Causes and motivations of auspicious consumption in China”

Sue-Je Gage, “Korean Amerasians’ Innovative Use of the Internet and DNA Testing: The Search for Family, Identity and Belonging”

Panel C: Asian Political Economy
Room 2230

Sojin Shin, “East Asian Technical Cooperation in Foreign Aid to South Asia”

Hoang Vu, “Bureaucrats as Innovators: Vietnam’s rehabilitation and the making of present-day Southeast Asia, 1991-1995”

Hanna Santanam, “Gender Equality, Education, and Sustainable Development: An Analysis of Economic and Political Weekly 2000-2009”

Panel D: Asian Society
Room 2240

Tiantian Zheng, “Cultural Perceptions of Spousal Violence in Postsocalist China”

Nana Gagné, “Men and Infertility: Analyzing involuntary childlessness and men’s involvement in ART in Japan”

Isaac Gagne, “The Moral Economy of Social Welfare: Emerging Forms of Community Care in Japan”

Moushumi Shabnam , “Women's Islamic Education Movement and Change in Gender Norm and Leadership”

12:00-1:45 pm
(University Gallery)

NYCAS Luncheon and Business Meeting

12:00-12:15 pm
(University Gallery)

Business Meeting

1:00 pm
(University Gallery)

Keynote Address

“Connecting Places”
Dr. Anne Feldhaus, Distinguished Foundation Professor of Religious Studies at Arizona State University and President of the Association for Asian Studies

2:00 pm
(Louise Slaughter Hall)

Panel A: Economics and Ethnicity
Room 2210

Alex-Thai Vo, “Inventing Class Antagonism: Transforming North Vietnam’s Rural Society through Class Struggles”

Hsuan-An Hsu, “Globalizing Human Rights and Resistance: Global Civil Society and Uyghur Activism”

Bien Chiang, “Chinese Capital and Chinese Cultural Capital-case study of West Kalimantan, Indonesia”

Panel B: Design and the Environment
Room 2220

Ye Liu, “Design Revolution” or Revolution Design? Understanding An Architectural Campaign in Maoist China”

Robin Kietlinski, “Hope Lights our Way:” The Olympic Games and Tokyo’s Fragile Environment”

Alex Hutchins, “Forest Biodiversity, Ecological Attitudes, and Spiritual Praxis: The Future of Buddhist Temples as Forest Management Actors in Japan”

Panel C: Politics, Economy and Literature
Room 2230

Andrew Rowan, “Startup Vietnam: Innovation and Entrepreneurship in the Socialist Republic”

Hyesung Jang, “China: The Unique Case Colonialism in East Asia and Non-Democratic State Development”

Xianyi (Shane) Zhang, “Poet versus Chairman: The Incident of Hu Feng & The Literary Warfare of Chairman Mao”

Panel D: Asian Political Economy
Room 2240

Peter Moody, “Crabs, Clashes and Popular Geopolitics: Mapping the Inter-Korean Boundary Dispute in the Yellow Sea”

Yawen Tsao, “It’s Not Just About the Money: Diplomatic Allies of Taiwan and Their Flip-Flop Allegiance”

Kamal Narayanan, “The Impact of Digital Transformation on the Social, Economic,and Political Spheres of Contemporary South Asia”

4:00 pm
(Louise Slaughter Hall)

Panel A: Asian Art
Room 2210

David Holloway , “The Cultural Politics of Tattoos in Japan: Innovation, Customization, Transformation”

Li-lin Tseng, “Dueling Ideologies: ‘Art for Art’s Sake’ or ‘Art in the Service of Politics’ in Early Chinese Cinema”

Beth Tsai, “Lights, Camera, Sleep! From Sleeping at the Theater to Sleep-In Cinema”

Chuning Xie, “War, Family, and Nation: A Legal War Between “Wife of War of Resistance” and “Wife of Occupied Region,” 1946-1948 Shanghai”

Panel B: Technology and Nationalism
Room 2220

Benoit Berthelier, “Programming in our style”: Nationalism, computer science and innovation in North Korea”

Youjia Mao, “4.3-Billion-Dollar Program: A Different Perspective to View the Chinese Economic Reform”

Sadia Kamran, “From Kundan to Kundani- Innovation and invention in traditional Mughal Jewelry”

Carolyn Marcille, “Organ Tonsure and Retinal Harvest: Neocolonialism, Bodily Autonomy and Subcontinental Science Fiction”

Panel C: Manga and Language
Room 2230

Sayaka Abe, “What can we do with emotion adjectives?: Utilizing manga as a visual conversation facilitator”

Hiromi Dollase, “Teaching the 3.11 Earthquake and Fukushima Disaster Through Manga”

Nathan Clerici, “The Japanese the Japanese Don’t Know in the Japanese Language Classroom”

Shige Suzuki, “A Media Studies Approach to Manga: Beyond the Area Studies Framework”

Mitsuaki Shimojo, Discussant

Panel D: Trauma in Modern East Asia
Room 2240

David C. Stahl, “Psychic Splitting, Dissociative Identity Disorder and the Problem of Postwar Japanese Identity”

Qifei Kao & Soohyun Kim, “Comfort Women”: In Search of the Right Terms”

Kodai Abe, “Trauma, Postwar, and Response-Ability in Murakami Haruki's The Wind-Up Bird Chronicle”

Nicholas A. Kaldis, “Going Nowhere: Encountering Trauma in Jia Zhangke's UNKNOWN PLEASURES”

Panel E
Room 2140

Roundtable: “Research on the Technological Interdependence between Mining and Other sectors of Mongolian Economy”