List of Graduates

View by Degree Title

National Technical Institute for the Deaf Graduates

* cum laude    ** magna cum laude    *** summa cum laude    ยง Honors Program
DistinctionsNameDegree
Hassan Ali Ahmed Ali Secondary Education of Students who are Deaf/Hard of Hearing MS
Sodiq Oladipo Alaraba Computer Aided Drafting Technology AAS
Claudia Carolina Alcala Design and Imaging Technology AOS
Jasmine Regean Archer Business Technology AOS
Angelica J. Arteaga Design and Imaging Technology AOS
 * Kyra N. Ayala Design and Imaging Technology AOS
Mohammed T. Aziz Business Technology AOS
 ***§ Erin M. Binkley ASL-English Interpretation BS
 ***§ Elizabeth Christina Blake ASL-English Interpretation BS
Lynne Marie Bohrer Applied Liberal Arts AS
Chelsea Maureen Buck ASL-English Interpretation BS
Amanda Thanh Tu Bui Mobile Application Development AAS
 *** Kyle Ross Manzer Buohl ASL-English Interpretation BS
Ronald John Caccese III Business AS
 ** Bryce Stephen Callahan Applied Computer Technology AOS
 * Maryana Elyse Romero Cato Business Technology AOS
Gabriel Ceni Computer Aided Drafting Technology AOS
Andrew Cho Administrative Support Technology AAS
 *** Malia Ann Christenson Design and Imaging Technology AAS
Carleen Florence Christner Civil Technology AAS
Michael Colotti Applied Liberal Arts AS
Jessica Coonjbeharry Administrative Support Technology AAS
Jacob Austin Corey Applied Computer Technology AOS
 * Abigail R. Coughlin ASL-English Interpretation BS
Nicholas J. Dacunto Applied Liberal Arts AS
Lui Fung DeConcini Secondary Education of Students who are Deaf/Hard of Hearing MS
Amara Grace Engel Applied Liberal Arts AS
Denis Tumaini Faini Applied Computer Technology AAS
 * Courtney Alaina Farbman ASL-English Interpretation BS
Mikaila Izabella Fini Laboratory Science Technology AAS
Michael A. Garza Applied Computer Technology AOS
 *** Mikayla Aiko Gaspar ASL-English Interpretation BS
Badri Ghimire Business AS
Joanna Grace Goncalves ASL-English Interpretation BS
Brandon C. Gross Applied Computer Technology AOS
Anjana Haranhalli Applied Computer Technology AS
Katelyn Julia Hawton Design and Imaging Technology AAS
Alexandra Christine Hayes-Rossiter ASL-English Interpretation BS
Tina M. Hofmann Secondary Education of Students who are Deaf/Hard of Hearing MS
 * Kiser R. Holiday Design and Imaging Technology AOS
 ** Bethany R. Horn ASL-English Interpretation BS
Sayre K. Huddleston General Science AS
Emily Anna Johnson Applied Liberal Arts AS
Elvira Kabanova Laboratory Science Technology AAS
Aaron Richard Kelly Applied Computer Technology AS
Ellis John Kempf Precision Manufacturing Technology AOS
Tanner Sean Ketchum Administrative Support Technology AAS
Zahra Ketoun Secondary Education of Students who are Deaf/Hard of Hearing MS
Terrence A. Kidman Design and Imaging Technology AAS
Ryan J. Koester Computer Aided Drafting Technology AAS
Abbigail Jana Kolar Business AS
Dana Jean Kolderup Design and Imaging Technology AOS
Moses Saakum Kunfah Applied Computer Technology AAS
Craig C. Langmaid Applied Computer Technology AAS
Michael Lapa Applied Computer Technology AS
 * Kaitlin Levine ASL-English Interpretation BS
Dannette Lewis-Ross Health Care Interpretation MS
Haixu Liu 3D Graphics Technology AAS
Olivia Marie Lorentz Business AS
Angeliica Luna Business AS
Shelby E. MacDonald Applied Liberal Arts AS
Amina Mahmood Applied Computer Technology AS
Christine E. Maldonado Mobile Application Development AAS
Onika Drew Martin Applied Computer Technology AAS
Juan Ezequiel Martinez Applied Computer Technology AOS
Abraham Idiculla Mathew Design and Imaging Technology AAS
Cody William Matteson ASL-English Interpretation BS
Carolina Carnerio Mattos Administrative Support Technology AAS
Jessica M. McBeth Laboratory Science Technology AAS
 ** Julia Elizabeth McCreedy ASL-English Interpretation BS
Ellie Rose McCullagh Applied Liberal Arts AS
Andrea Melendez Leon Applied Liberal Arts AS
Nicole Melillo Secondary Education of Students who are Deaf/Hard of Hearing MS
 **§ Judith Mermelstein ASL-English Interpretation BS
Kendall JaQuan Merrill Business Technology AOS
Teriana Zalika Mewborn Applied Liberal Arts AS
Nicholas R. Miller Computer Aided Drafting Technology AOS
Amelia Rhea Milling Design and Imaging Technology AAS
Aileen Modesto 3D Graphics Technology AAS
Armani Moore Design and Imaging Technology AOS
Yahya A. Moore Precision Manufacturing Technology AOS
 ***§ Kellie Mullaney ASL-English Interpretation BS
Victoria Gizel Nardo Secondary Education of Students who are Deaf/Hard of Hearing MS
 *** Truc Doan Dan Nguyen Applied Liberal Arts AS
Beatriz Aquino Nicolas Design and Imaging Technology AAS
Nicole Carol O'Donnell ASL-English Interpretation BS
Cristian Ochoa Hospitality and Service Management AS
Blake Steven Olson Applied Mechanical Technology AAS
Ryan Chandler Ostler Applied Computer Technology AAS
Kwaku Oware-Addai Applied Computer Technology AS
Temilade Folashade Oyedeji Business Technology AOS
Benjamin Gon Naam Park Design and Imaging Technology AOS
 ** Jay Patel Precision Manufacturing Technology AOS
Andri J. Pena Applied Computer Technology AOS
Caleb Andrew Pendley Design and Imaging Technology AAS
Enrique Domingo Pereira Health Care Interpretation MS
 * Idania Perez Laboratory Science Technology AAS
 * Deoraj Phatandain Computer Aided Drafting Technology AAS
Charles Emory Pinkard Precision Manufacturing Technology AOS
Naomi Keiko Potempa Administrative Support Technology AAS
Charlene Marie Purchas Design and Imaging Technology AAS
Mark L. Redekas Applied Computer Technology AAS
Alena Alexis Refuerzo Design and Imaging Technology AAS
Rosalinda Rendon Computer Aided Drafting Technology AAS
 ** Kathryn Leigh Richer Computer Aided Drafting Technology AAS
Kyle Christopher Robbins Design and Imaging Technology AOS
Gabriella Ann Rodriguez Applied Liberal Arts AS
 ** Ryan Andrew Roy ASL-English Interpretation BS
Suraj Naro Sahadeo Business AS
 * P. Surya P. Sahetapy Applied Liberal Arts AS
 * Amanda L. Sauerland Applied Liberal Arts AS
Laura Grace Schaefer Health Care Interpretation MS
Jillian Schleicher Health Care Interpretation MS
Maximus T. Schmidt Laboratory Science Technology AAS
Megan M. Sellers ASL-English Interpretation BS
Mirna S. Shamoon Accounting Technology AAS
Emily Angeli Sidansky Secondary Education of Students who are Deaf/Hard of Hearing MS
Jose Miguel Silva Jr Precision Manufacturing Technology AOS
Madilyn Anne Smith Laboratory Science Technology AAS
Andrew Spellman Laboratory Science Technology AAS
Anatasiya Pavolvna Stepanyuk Laboratory Science Technology AAS
Payton Noel Talbert Design and Imaging Technology AAS
 *** Nicole Tenpas ASL-English Interpretation BS
 ** Bobga Tete Computer Aided Drafting Technology AAS
Nicholas Robert Torres Applied Liberal Arts AS
 * Paige Simoan Trottier ASL-English Interpretation BS
Zykevious Deonta Walton Laboratory Science Technology AAS
Chelsie Anita Jo Weaver Accounting Technology AAS
 ** Mandy Lareaux Weiler ASL-English Interpretation BS
Matthew Gene Welstad Business AS
Jessica Rae Wertz Secondary Education of Students who are Deaf/Hard of Hearing MS
Jess Whitehouse ASL-English Interpretation BS
Chelsea Lynne Wilkins Secondary Education of Students who are Deaf/Hard of Hearing MS
Andrea FuZhen Wood Business AS
Danielle Josephine Worthington ASL-English Interpretation BS
Christopher James Wright Administrative Support Technology AAS
Asido Bassey Yellow-Duke Applied Computer Technology AAS
Young Jin Yi Computer Aided Drafting Technology AAS
Kendall M. Younkman Design and Imaging Technology AAS
 ***§ Samuel Joseph Zampelli ASL-English Interpretation BS