Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Site-wide links

2020 Math Competition

March 27-29, 2020
 

2020 Competition Roster

 

Congratulations, Competitors!

Due to another year of strong interest from many coaches and schools, we sought and obtained more funding and space to make an additional ten teams possible. We are now thrilled to welcome 50 teams to the 2020 Math Competition!

1. Alabama School for the Deaf, Talladega, AL
2. American School for the Deaf, West Hartford, CT
3. Arkansas School for the Deaf, Little Rock, AR
4. Atlanta Area School for the Deaf, Atlanta, GA
5. Broward County Schools, Ft. Lauderdale, FL
6. California School for the Deaf-Riverside, Riverside, CA
7. Cobb County School District, Marietta, GA
8. Corning Painted Post/GST BOCES, Painted Post, NY
9. Deerpark Middle School, Austin, TX
10. EC Drury School for the Deaf, Milton, Ontario, Canada
11. Edmond Public Schools, Edmond, OK
12. Florida School for the Deaf and Blind, St. Augustine, FL
13. Georgia School for the Deaf, Cave Spring, GA
14. Haggard Middle School, Plano, TX
15. Holley Navarre Middle School, Navarre, FL
16. Indiana School for the Deaf, Indianapolis, IN
17. Iowa School for the Deaf, Council Bluffs, IA
18. John Powers Center, Vernon Hills, IL
19. Kansas School for the Deaf, Olathe, KS
20. Keith Middle School, New Bedford, MA
21. Kendall Demonstration Elementary School, Washington, DC
22. Kiser Middle School, Greensboro, NC
23. Lancaster-Lebanon Schools, Lancaster, PA
24. Madrona K-8, Edmonds, WA
25. Marie Philip School, Framingham, MA
26. Marlton School, Los Angeles, CA
27. Maryland School for the Deaf, Frederick, MD
28. Metro Deaf School, St. Paul, MN
29. Midland Park SHIP, Midland Park, NJ
30. Minnesota State Academy for the Deaf, Faribault, MN
31. NEGA RESA/Coile Middle School, Athens, GA
32. New Mexico School for the Deaf, Santa Fe, New Mexico
33. New York School for the Deaf, White Plains, NY
34. Oklahoma School for the Deaf, Sulphur, OK
35. Oregon School for the Deaf, Salem, OR
36. Phoenix Day School for the Deaf, Phoenix, AZ
37. Pinellas County District, Largo, FL
38. Plantation Schools, Plantation, FL
39. Rhode Island School for the Deaf, Providence, RI
40. Rochester School for the Deaf, Rochester, NY
41. Rocky Fork Middle School, Smyrna, TN
42. Santa Rosa County Schools, Milton, FL
43. Smithfield Middle School, Richland Hills, TX
44. St. John's County School District, St. Augustine, FL
45. St. Mary's School for the Deaf, Buffalo, NY
46. Tennessee School for the Deaf, Knoxville, TN
47. Texas School for the Deaf, Austin, TX
48. Utah School for the Deaf, Odgen, UT
49. Washington School for the Deaf, Vancouver, WA
50. Western Pennsylvania School for the Deaf, Pittsburgh, PA

 

If you do not see your team on the competition roster, your team has been wait-listed. Visit our wait list process page for more information.