List of 2021 Graduates

View by Degree Title

College of Health Science and Technology Graduates

* cum laude    ** magna cum laude    *** summa cum laude    § Honors Program
DistinctionsNameDegreeCollege Live Stream
Sama Ayad Alnassiry Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Jack Christopher Andreucci Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Victor Daniel Anghel Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Kara C. Aufmuth Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) Cert. May 14, 9‑10 a.m.
 *** Melissa M. Austin Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
Breanna Mae Backus Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Olivia Baker Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Fatoumata Lamarana Barry Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Lauren Marie Bennett Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
Josephine Delali Bensa Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Samantha Morgan Berman Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Samantha Morgan Berman Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 *** Julia Qingli Biehler Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Ethan Patrick Bielby Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Sarah Boyle Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
Jessica Lynn Brewer Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Melissa A. Briody Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 **§ Rachel Erin Brott Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Rachel Erin Brott Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 *** Danielle Lyn Callard Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Nina Rae Cammilleri Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Nina Rae Cammilleri Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 * Nathan A. Castilloux Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Kenly Ciampaglione Health and Well-Being Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Christine Cira Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
Jamie L. Coleman Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
Sara M. Cona Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) Cert. May 14, 9‑10 a.m.
Sarah Coon Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) Cert. May 14, 9‑10 a.m.
 *** Sophia Elizabeth Coulson Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Mateo Francis Crever Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Janette Louise Currin Medical Illustration MFA May 14, 9‑10 a.m.
 **§ Paige O. Daly Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Shine Margaret DeHarder Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Kristie Jeanine DeHond Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
Vivianne Desinord Richelieu Nutritional Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Yonan Diaz Martinez Echocardiography Cert. May 14, 9‑10 a.m.
 ** Alicen J. DiPiano Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Raeha B. Dixon Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Pent Eistrat Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Andrew Miller Ellison Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Andrew Miller Ellison Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ** Emily Josephine Ellwanger Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
Donika Sabri Emerllahu Health and Well-Being Management MS May 14, 9‑10 a.m.
Christine Fedick Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 *§ Samantha Lee Ferrara Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Samantha Lee Ferrara Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Felicia L. Fields Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
Austin C. Fisher Medical Illustration MFA May 14, 9‑10 a.m.
 * Myra Sabina Fisher Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
Armand J. Florio Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Armand J. Florio Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Malique William Foster Sr Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Mckay M. Fulmer Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Katherin Robin Funiciello Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Katherin Robin Funiciello Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Gianna May Galluzzo Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 *** Gianna May Galluzzo Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Olivia D. Garror Health and Well-Being Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Morgan Kathleen Gaskin Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Elizabeth Gibb Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Sydney Nicole Gifford Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Melissa Goddeau Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
Claudia Kathryn Gombos Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Paulina Nicole Goodermote Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Joshua S. Goodman Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Joshua S. Goodman Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Roman Vitalyevich Gorchakov Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 *** Roman Vitalyevich Gorchakov Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 * Trevor John Gotthardt Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Haley Renee Guidice Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Haley Renee Guidice Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ***§ Diamond Rose Guy Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Maya Joy Hampton Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Claudia Marie Haut Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Claudia Marie Haut Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Victoria Leigh Haywood Health and Well-Being Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 * Kali A. Heier Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Michelle A. Henry Echocardiography Cert. May 14, 9‑10 a.m.
Shaunice Herendeen Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Jessica Tomoe Herrington Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Jenna Hickey Health and Well-Being Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Hayley Howell Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Gregory G. Jameson Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Erica Lynn Jensen Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Alexa Magdalene Johnson Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Alexa Magdalene Johnson Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 * Anna Carolinn Johnson Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Makalah Johnson Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Abigail Elizabeth Jones Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
Allison Ann Judd Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 *** Allison Ann Judd Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ** Kelsey Julien Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Kelsey Julien Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Marta Kasiyan Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ** Marta Kasiyan Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ***§ Maha Sheharyar Khokhar Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Aaron Sung-Hyun Kim Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Aaron Sung-Hyun Kim Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Michelle Ann Kittleman Medical Illustration MFA May 14, 9‑10 a.m.
 * Jake Samuel Koerner Exercise Science BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Christian Richard Kosloski Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Sydney Lorraine Kraeger Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Sydney Lorraine Kraeger Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Hannah L. Kramer Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ** Hannah L. Kramer Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ***§ Hannah Nicole Kuntz Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Colby Lynne Kutzer Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
Patricia J. Lane Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
Olivia Mary Lannon Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Jessica Lynn Lewis Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
Vicky J. Lin Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Amanda Lindblom-Case Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Denise D. Lippa Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
Qiuwan Liu Medical Illustration MFA May 14, 9‑10 a.m.
 * Hannah E. Mager Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Sarah Anne Marsden Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Sarah Anne Marsden Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 * Zachary John Mayer Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Alexandra N. Mckillop Medical Illustration MFA May 14, 9‑10 a.m.
 * Natalie C. McMahon Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Luke Charles McNamara Exercise Science BS May 14, 9‑10 a.m.
Aleha Meikle Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) Cert. May 14, 9‑10 a.m.
Allison Siobhan Meyer Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Allison Siobhan Meyer Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 *** Jessica Lauren Milliman Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Makayla Lyn Mitchell Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Pyar Mo Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Jade E. Muir Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Dee Murray Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Ashley Rose Mussallem Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Faith Mackenzie Nee Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Anastasia Rose Nepokroeff Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 *** Anastasia Rose Nepokroeff Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ** Madelynne K. Newton Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Victoria Faith Nicholson Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Mark Andrew Nicolella Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 **§ Kerstyn Alexandra OBrien Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Kerstyn Alexandra OBrien Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 § Mackenzie Rose Orcutt Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Dalia Oregel Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
Anastasia Parsonage Ueda Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Mason Perry Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Jordyn Ann Pfeifer Echocardiography Cert. May 14, 9‑10 a.m.
 *** Jacey Lynn Phillips Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Amanda Nicole Piper Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
Rebecca L. Powley Echocardiography Cert. May 14, 9‑10 a.m.
 * Alexandrea D. Pritts Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Alexandrea D. Pritts Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 * McKenna Lee Redmore Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
Sara Regelsberger Echocardiography Cert. May 14, 9‑10 a.m.
 * Andrea Robilotti Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Stella Lorraine Russo Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Stella Lorraine Russo Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ** Elizabeth Maria Sabik Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Elizabeth Maria Sabik Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 * Nicole Alexa Salazar Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Fateemah A. Saleem Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Sarah Salib Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Sarah Salib Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Susan Scaria Echocardiography Cert. May 14, 9‑10 a.m.
Tyler John Sceviour Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Daniela Maria Schiliro Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Kelcy Marie Horning Schroeder Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Kelcy Marie Horning Schroeder Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Victoria Scibetta Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 * Meghan Rose Sessler Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Meghan Rose Sessler Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ** Alyson Nicole Shapiro Physician Assistant BS May 14, 9‑10 a.m.
Michaela A. Sheedy Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
Andrew J. Shepherd Nutritional Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Latia S. Shipman Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Abirami Shiyamsaran Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Olivia Joyce Simmons Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Nicholas Andrew Simone Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Matthew Benjamin Simonetty Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Megan Julia Smith Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Megan Julia Smith Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Carlos Sosa Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
Felicia Soto Medical Illustration MFA May 14, 9‑10 a.m.
 ** Patricia Spinello Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Darina Vladimirovna Stadnik Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Erica Nicole Steele Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Erica Nicole Steele Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Brandon R. Sullivan Echocardiography Cert. May 14, 9‑10 a.m.
 *** Kaitlin Surber Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Kaitlin Surber Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Lindsey Nicole Sweet Health Systems Management MS May 14, 9‑10 a.m.
 * Samantha Tavarez Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Diksha Thakkar Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Kyle James Thompson Exercise Science BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Christopher Graham Torell Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Christopher Graham Torell Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 *** Ashley Rose Tucker Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Katherine A. Vanamburg Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
Vathasinlapa Dominik Vasavong Physician Assistant BS May 14, 9‑10 a.m.
Archana Venkataramani Medical Illustration MFA May 14, 9‑10 a.m.
Nilvia Edith Viamonte Perez Echocardiography Cert. May 14, 9‑10 a.m.
 ** Amber M. Villella Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Amber M. Villella Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 ** Lindsey Maria Walker Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Adrielle Lori Watkins Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 * Adrielle Lori Watkins Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
 *** Jordan Welch Dietetics and Nutrition BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Hannah Lena White Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
Janelle M. Wilkin Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 * Sabrina Wolfe Biomedical Sciences BS May 14, 9‑10 a.m.
 *** Julia Wuest Physician Assistant BS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Julia Wuest Physician Assistant MS (BS/MS group) May 14, 9‑10 a.m.
Yunying Xu Echocardiography Cert. May 14, 9‑10 a.m.
Cassandra P. Young Medical Illustration MFA May 14, 9‑10 a.m.
Adelia Zhemkova Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.
 ** Kristy Zheng Diagnostic Medical Sonography (Ultrasound) BS May 14, 9‑10 a.m.