Members

Executive Committee

Clyde Hull

Saunders College of Business

Chair

Atia Newman

College of Art and Design

Vice Chair

Joshua Faber

College of Science

Operations Officer

Pamela Kincheloe

Academic Affairs

Treasurer

Austin Gehret

National Technical Institute for the Deaf

Communications Officer

Senate Members by College

Denton Crawford
Senior Lecturer
School of Art
585-475-6253

2021-2024 (1st Term)

CAD University Council representative

Amy McLaren
Senior Lecturer
School of Art

2021-2024 (1st term)

Atia Newman
Associate Professor
School of Film and Animation
585-475-2785

2019-2022 (1st Term)

Alejandro Perez Sanchez
Assistant Professor
School of Design

2020-2023 (1st Term)

Marla Schweppe
Professor
School of Design
585-475-2754

2020-2022 (1st Term)

Susan Lakin
Professor
School of Photographic Arts and Sciences

Alternate

2021-2023 (1st term)

Daniel Worden
Associate Professor
School of Art
585-475-5226

Alternate

2021-2024 (1st term)

Martin K. Anselm
Associate Professor
Department of Manufacturing and Mechanical Engineering Technology
585-475-2005

2021-2024 (1st Term)

Daniel Johnson
Department Chair
Department of Packaging Science
585-475-4942

2020-2023 (1st Term)

CET University Council Representative

Scott Wolcott
Professor
Department of Civil Engineering Technology, Environmental Management and Safety
585-475-6647

2019-2022 (1st Term)

Betsy Dell
Professor
Department of Manufacturing and Mechanical Engineering Technology
585-475-6577

Alternate
2020-2023 (1st Term)

Hamad Ghazle
Director Diagnostic Medical Sonography Program
Diagnostic Medical Sonography Program
585-475-2241

2021-2024 (1st term)

CHST University Council Representative

Bolaji Thomas
Professor
Biomedical Sciences Program
585-475-6382

2021-2024 (1st term)

Suzanne Bamonto
Associate Professor
Department of Psychology
585-475-2765

2021-2022 (2nd Term)

Elisabetta DAmanda
Principal Lecturer
Department of Modern Languages and Cultures
585-475-6522

2020-2023 (1st Term)
CLA University Council Representative

Juilee Decker
Professor
Department of History
585-475-4206

2019-2022 (1st Term)

Timothy Engstrom
Professor
Department of Philosophy
585-475-2457

2020-2023 (2nd Term)

Lauren Hall
Department Chair
Department of Political Science
585-475-6827

2020-2023 (1st term)

Ulrike Stroszeck
Principal Lecturer
Department of Modern Languages and Cultures
585-475-2921

2019-2022 (1st Term)

Benjamin Banta
Associate Professor
Department of Political Science
585-475-4488

Alternate
2019-2022 (1st Term)

David Martins
Associate Professor
Department of English
585-475-6376

Alternate
2021-2024 (1st Term)

Tracy Worrell
Interim Department Chair
School of Communication
585-475-2298

Alternate
2021-2024 (1st Term)

Gregory Babbitt
Associate Professor
Thomas H. Gosnell School of Life Sciences
585-475-6246

2020-2023 (1st Term)

Nathan Eddingsaas
Associate Professor
School of Chemistry and Materials Science
585-475-4605

2020-2023 (1st Term)

Joshua Faber
Professor
School of Mathematical Sciences
585-475-5115

Operations Officer
2021-2024 (2nd Term)

Andre Hudson
School Head
Thomas H. Gosnell School of Life Sciences
585-475-4259

2020-2023 (1st Term)

COS University Council Representative

Basca Jadamba
Associate Professor
School of Mathematical Sciences
585-475-3994

2021-2024 (1st term)

Carl Lutzer
Director Honors Program
Honors Program
585-475-5133

2020-2023 (2nd Term)

Dina Newman
Associate Professor
Thomas H. Gosnell School of Life Sciences
585-475-4482

2021-2024 (1st Term)

David Barth-Hart
Associate Professor
School of Mathematical Sciences
585-475-5131

Alternate
2019-2022 (1st Term)

Olga Tsukernik
Principal Lecturer
School of Mathematical Sciences
585-475-4396

Alternate
2020-2023 (1st Term)

Yosef Zlochower
Professor
School of Mathematical Sciences
5854756103

Alternate
2020-2023 (1st Term)

Scott Johnson
Senior Lecturer
Department of Computer Science
585-475-4931

2021-2024 (1st term)

Daniel Krutz
Assistant Professor
Department of Software Engineering
585-475-2896

2019-2022 (1st Term)

Liz Lawley
Professor
School of Interactive Games and Media
5855984947

2020-2023 (1st Term)

Samuel Malachowsky
Senior Lecturer
Department of Software Engineering

2019-2022 (1st Term)

David Simkins
Associate Professor
School of Interactive Games and Media

Alternate
2019-2022 (1st Term)

Philip White
Principal Lecturer
Department of Computer Science
585-475-7452

Alternate
2020-2023 (1st Term)

Eric Williams
Professor
Department of Sustainability
585-475-7211

2019-2022 (1st Term)

GIS University Council Representative

Guiping Hu
Department Head
Department of Sustainability
585-475-4112

2021-2022 (1st Term*)

Mustafa Abushagur
Professor
Department of Electrical and Microelectronic Engineering
585-475-4661

KGCOE University Council Representative

2021-2024 (1st term)

Margaret Bailey
Professor
Department of Mechanical Engineering
585-475-2960

2019-2022 (1st term)

Panos Markopoulos
Associate Professor
Department of Electrical and Microelectronic Engineering
585-475-7917

2021-2024 (1st Term)

Jayanti Venkataraman
Professor
Department of Electrical and Microelectronic Engineering
585-475-2143

2020-2023 (2nd Term)

Stephen Boedo
Professor
Department of Mechanical Engineering
585-475-5214

Alternate

2020-2023 (1st term)

Muhammad Shaaban
Associate Professor
Department of Computer Engineering
585-475-2373

Alternate

2020-2023 (1st Term)

Austin Gehret
Associate Professor
Department of Science and Mathematics
585-475-3971

Communications Officer
2020-2023 (2nd Term)

David Hazelwood
Assistant Professor
Department of Visual Communications Studies
585-475-6423

2021-2024 (1st Term)

Pamela Kincheloe
University Writing Program Director
University Writing Program
585-475-6822

Treasurer
2018-2021 (1st Term)

Adriana Kulakowski
Senior Lecturer
Department of Business Studies
585-475-6574

2021-2024 (1st term)

Dino Laury (Lauria)
Associate Professor
Department of Engineering Studies
585-286-4613

2020-2023 (2nd Term)

NTID University Council Representative

Annemarie Ross
Associate Professor
Department of Science and Mathematics
585-475-6041

Alternate
2020-2023 (1st Term)

Michael Voelkl
Associate Professor
Department of Visual Communications Studies
585-475-6203

Alternate
2020-2023 (1st Term)

Clyde Hull
Professor
Department of Management
585-475-6794

Chair
2019-2022 (2nd Term)

Jerrie Hsieh
Associate Professor
Department of International Hospitality and Service Innovation
585-475-2355

Fall 2021 replacement for Joy Olabisi

Alternate, 2021-2024 (1st term)

Archana Jain
Associate Professor
Department of Finance and Accounting
585-475-6531

2021-2024 (2nd Term)

Torrence Sparkman
Associate Professor
Department of Management
585-475-4293

SCB University Council Representative

Alternate, 2021-2024 (1st term)

Stephen Aldersley
Professor
NTID Office of the President
5858029327

2021-2024 (1st term)

SOIS University Council Representative -- Fall 2021

Clarence Sheffield Jr
Professor
School of Individualized Study
585-475-6721

Alternate

2021-2024 (1st term)

SOIS University Council Representative -- Spring 2022

Ex Officio Members

Ellen Granberg

Provost and Senior Vice President for Academic Affairs

Gina Reeder

Senior Staff Specialist

Staff Council Chair
 

Saige Bock Headshot

Saige Bock

Student Government Representative (rotating)

Cass Tierney Headshot

Cass Tierney

Student Government Representative (rotating)